A legjobb dolog a világon. A bank véleménye szerint. Ők ugyanis éves szinten több mint húszezer forintot keresnek egyetlen hitelkártyán.
A hitelkártya nem egy túl bonyolult termék. Kap az ember a banktól egy hitelkeretet, legyen ez 100.000 forint. A harminc napos periódus alatt, ebből a hitelkeretből vásárolhat a kártyájával szabadon. Ha lejárt a harminc nap, van még 15 napja hogy teljes egészében visszafizesse a tartozását. Amennyiben ezt megteszi, akkor csak a hitelkártya éves díját kell megfizetnie, más költsége nincs.
Csakhogy a bank arra épít, hogy ezt nem teszi meg:
Mivel nem tudja visszafizetni határidőre a költéseit, ugyanis nincs elég pénze.
Elfelejti tartani a határidőt, késve fizet.
Direkt vagy véletlenül készpénzt vesz fel a hitelkártyájával (ezt csak a hitelkeret egy részéig teheti meg)
Nem használta a hitelkártyáját, így az éves díjat felejti el befizetni.
A hitelkártyák után felszámított kamat jellemzően HAVI! 3 százalék körül van, azaz éves szinten közelíti a 40 százalékot. A hitelkártya fronton legaktívabb Citbank thm-jei a 40 százalékot is meghaladják. Egy hitelkártya éves díja 3-15 ezer forint között alakul. Amennyiben elfelejtjük visszafizetni határidőre a tartozásunkat, akkor a kamaton felül egyéb büntető tételekre is számíthatunk 2-5 ezer forint közötti összegben.
A lényeg viszont az, hogy az ügyfél állandóan maga előtt görgesse az egyszer meggondolatlanul felhalmozott tartozását, befizetései fedezzék a borsos kamatokat, de a teljes tartozást ne. Néhány bank ezért információt is legszívesebben csak a minimum befizetendő összegről küld. Mivel az emberek jelentős része hajlamos tovább nyújtózni mint ameddig a takarója ér, könnyen benne találhatja magát a hitelcsapdában.
![]() |
|
Ennél egyszerűbb ha valaki előbírált hitelkártyát kap, a bank és egy cég együttműködése folytán, mert pl pontosan fizeti a mobilszámláit, vagy a Fundamenta megtakarításait, így a bank bírálat nélkül felajánlja neki a lehetőséget.
Sokan biztonsági tartalékként gondolnak a hitelkártyára, ami ugyancsak hiba, hisz ha kirúgják az embert állásából, akkor ostobaság lenne 40 százalékos kamattal hitelkeretet igénybe venni, azzal csak tetézné a bajt. Másoknak hízeleg, hogy a bank hitelkeretet biztosít nekik, ezért írják alá a szerződést.
Egy előnye van még a hitelkártyának, a visszatérítés, amikor a vásárlások után 1-2 százalékot visszakapunk, ezt ténylegesen a kereskedők által fizetett jutalékból kapjuk. Ezen felül külföldi autóbérlésnél és szállodai foglalásoknál lehet hasznos ha nem a saját pénzünket foglalja az autókölcsönző / hotel.
Ha tehát adott a 100 ezres hitelkeretem, amit minden hónapban teljesen ki is használok, akkor ingyen használtam a bank pénzét, ami a jelenlegi betéti kamatokkal számolva körülbelül 4 ezer forintos megtakarítást jelent nekem. Nagyjából ennyi egy hitelkártya éves díja azaz nullán vagyok. Ha egyszer is feledékeny voltam, már mínuszban.
A Citibank és a Budapst Bank a legaktívabb hitelkártyafronton, de az OTP, az Erste, és az Unicredit is próbálkozik. A Raiffeisen pedig a hitel és a bankkártya ötvözetével (okoskártya) is jelen van.
A hitelkártya csak annak való, akinek nincs szüksége hitelkeretre, és biztos benne hogy sosem felejt el semmit, főleg határidőre visszatölteni a hitelkeretét. A többiek jobban járnak egy folyószámla-hitelkerettel.
Hogy akkor miért van minden felnőtt amerikainak hitelkártyája?! Mert ott minden bank ezt a terméket erőlteti rá először az ügyfélre és az amerikaiak nem látnak túl az orruknál.